Profesák Břevnov logo

Motorové vs. Nemotorové vozidlo (23. září 2024)

Zákon o silničním provozu nám říká, že motorové vozidlo je nekolejové vozidlo poháněné vlastní pohonnou jednotkou a trolejbus, oproti tomu je nemotorové vozidlo přípojné vozidlo a vozidlo poháněné lidskou silou nebo silou zvířecí, tedy jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo (kočár s koňmi).

Nicméně s příchodem elektrokol a elektrokoloběžek vznikl nový prostor pro zařazování do jednotlivých kategorií vozidel a tak můžou být některá elektrokola a e-koloběžky jak nemotorovým tak motorovým vozidlem.

Elektrokola a vybraná jednostopá vozidla

Na uvedeném obrázku BESIP ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu znázornil základní rozdělení. Primárními technickými parametry k odlišení druhu vozidla jsou rychlost a výkon. Zde je důležité zmínit, že záleží pouze na konstrukčních parametrech, tedy není podstatné, zda má uvedené vozidlo omezovač rychlosti, ani v jakém módu se pohybuje. Tyto parametry nás totiž zajímají k určení, kde s vozidlem můžu a případně zda k jeho řízení potřebuji řidičské oprávnění. Ke zodpovězení otázky pojištění e-koloběžky je zase nutné kromě rychlosti znát i její váhu.

Problémem se stává zejména nevědomost prodejců a výrobců, kteří prodávají nejčastěji různé druhy koloběžek a přesvědčují klienty, že k jejich řízení není třeba řidičského oprávnění. Je nezbytně nutné, aby každý potenciální zákazník si tyto informace ověřil u odborníků, kteří se v současné legislativě orientují.

Příkladem z praxe může být pán, který si zakoupil elektrochopper (druh e-koloběžky) s maximální konstrukční rychlostí 50 km/h, s přepínačem omezení rychlosti na 25 km/h, o výkonu 1000 W nebo výkonu 1500 W, vybavenou dvěma Bateriemi 60 V o kapatcitě 20 Ah, tedy celkem 40 Ah, vybavenou dvěma místy k sezení, hmotnosti 65 kg bez baterie.
Tento pán nejenže neměl e-koloběžku pojištěnou. Ale podle výše uvedeného obrázku se jednalo o kategorii vyšší dokonce než moped, ten je totiž pouze do 45 km/h rychlosti. Jednalo se tedy již o malý motocykl s ohledem na Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2 1013 ze dne 15. ledna 2013 a schvalování dvoukolových a tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozoru nad trhem s těmito vozidly.
Nejen že takový malý motocykl podléhá registraci a měl mít registrační značku, k jeho řízení však bylo potřeba minimálně držení řidičského oprávnění skupiny A1, což pro změnu vyplývá ze Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/126/ES ze dne 20. prosince 2006 o řidičských průkazech.

Obecným lákadlem pořizování elektro koloběžek je pro spoustu lidí právě to, že nejsou držiteli řidičského oprávnění a myslí si, že když na takovém vozidle pojedou pod vlivem, bude se jednat pouze o nemotorové vozidlo jakoby jeli na kole. Nicméně tento příběh, který jsem výše z praxe popsala dopadl trestním řízením pro ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, kde jsou trestní sazby až 10 let zákaz řízení, desetisícové pokuty a případně hrozí i odnětí svobody.

Pokud bychom tady měli popsat všechny druhy elektro vozítek a zařadit je do jednotlivých kategorií pravděpodobně by tento článek byl dostatečně dlouhý na vydání knihy. Těchto vozidel je čím dál více s naprosto různými parametry. Je proto těžké všechny hromadně zařadit. Je důležité zmínit že mnohdy stačí aby jedna z podmínek pro danou kategorii nebyla naplněna a už se bude jednat o vozidlo kategorie vyšší s přísnějšími požadavky na jeho provoz. Proto znovu apeluji na všechny majitele těchto vozidel, aby si ověřili zda plní podmínky k jejich provozu.

 
< Zpět na web